Mis on vitamiinid?
Vitamiinid on asendamatud biomolekulid, mida organism vajab väikestes kogustes normaalseks funktsioneerimiseks ja arenguks igapäevaselt.
Enamik vitamiine täidavad oma ülesandeid olles inimorganismi olulistes ensüümides koensüümidena ja osaledes ensüümkatalüüsis.
Nüüdisajal tuntakse üle 20 vitamiini. Vitamiinid jaotatakse kaheks: vesilahustuvad ja rasvlahustuvad. Vesilahustuvad vitamiinid on B1 (tiamiin), B2 (riboflaviin), B3 (niatsiin), H-vitamiin (biotiin), folaadid, B12-vitamiin, C-vitamiin (askorbiinhape), B5 (pantoteenhape) ning rasvlahustuvad on A-, D-, E-, Q10- ja K-vitamiin. Vesilahustuvate vitamiinide tagavara kestab päevi või nädalaid ning rasvlahustuvate vitamiinide tagavara mõnevõrra kauem. Varudest hoolimata on hädavajalik manustada vitamiine korrapäraselt.
Vitamiinide allikateks võib olla toit, erinevad toidulisandid ning väikest osa vitamiinidest suudab inimese organismi mikrofloora ise toota.
Vitamiinide defitsiit ohustab inimest siis, kui tema toiduvalik on ühekülgne, ta tarbib erinevaid ravimeid või tema elu on stressirohke. Vitamiinide oskuslik ja süsteemne tarbimine, arvestades iga inimese eripära, aitab vähendada paljude haiguste kujunemise riski või kiirendada nendest paranemist.
Järgnevas tabelis on välja toodud vitamiinide päevane soovituslik kogus (RDA). Kuna organismi vajadused sõltuvad siiski suuresti elustiilist, ei ole tegelikult kahe naise või kahe mehe vitamiinide vajadused tihtipeale samasugused. Milliseid vitamiine Sina juba täna toidust piisavalt saad, ning milliseid peaksid rohkem tarbima, saad teada, kui täidad paremaloleva testi. Pane tähele, et enne testi täitmist on vaja end Meravita kasutajaks registreerida või keskkonda sisse logida.